Karta upominkowa  Start Masaż
Zabiegi 
Ajurweda Cennik Aktualności
Kontakt RODO


VATTA Osoby w typie vatta mają szczupłą sylwetkę, suchą skórę z tendencją do zmarszczek. Są inteligentne i aktywne, ale mają dość krótką pamięć i pesymistyczne nastawienie do życia – często martwią się na zapas. Mają też zmienny apetyt, zimne stopy i dłonie, skłonność do zaparć oraz lekki, przerywany sen.
Nie lubią zimnej pogody i silnego wiatru.

Zalecenia

Zalecane są potrawy ciepłe, tłuste i ciężkie. Jedzenie powinno być przyrządzane i spożywane w ciszy i spokoju. Wskazane są potrawy słodkie i kwaśne oraz świeże warzywa, makarony, ryż, produkty mleczne, słodkie jedzenie i napoje, zwłaszcza ciepłe napoje. Vata powinna unikać zbyt częstego podróżowania, oglądania telewizji, spędzania długich godzin przed komputerem wszystkich nadmiernie pobudzających czynności. Dla zrównoważenia Vaty wskazane są masaże ciepłym olejem oraz zabiegi oczyszczające okrężnicę (gdzie gromadzi się nadmiar Vaty).

PITTA Osoby w typie pitta mają średnią budowę ciała, skórę delikatną i skłonną do piegów, często z dużą ilością znamion. Nie mają kłopotów z trawieniem, choć lubią dobrze zjeść. Nie przepadają za upałami, nie lubią wysiłku, mają tendencję do nadmiernego pocenia się. Pod względem osobowości są ambitne i cenią sobie dobrobyt, starają się nim otaczać. Są też systematyczne i często się denerwują.

Zalecenia

Dobrze jest jeść potrawy słodkie, zimne i lekkie. Takie jak produkty zbożowe, ryż, makarony, fasole, produkty mleczne – z wyłączeniem potraw kwaśnych w smaku. Dobre są także arbuzy i ogórki. Picie dużej ilości wody równoważy Pitta dosha. Osoby typu Pitta powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu, gorąca oraz intensywnego uprawiania sportów, spożywania pikantnego jedzenia. Aby pozbyć się nadmiaru Pitty, który głównie gromadzi się w jelicie cienkim należy zażywać środki przeczyszczające.

KAPHA Osoby w typie kapha mają mocną budowę ciała, grube włosy, często w ciemnym kolorze i jasną, gładką, nierzadko tłustą skórę. Nie jedzą dużo, ponieważ trawią powoli, śpią za to głęboko i mocno. Są to ludzie spokojni, bez większych kłopotów zdrowotnych, obdarzeni świetną pamięcią.

Zalecenia

Dobrze jest jeść potrawy lekkie, suche, gorzkie i gorące. Dieta Kaphy powinna zawierać więcej potraw ostrych, kwaśnych i pikantnych. Należy spożywać takie produkty jak kalafior, szpinak, marchewkę, fasole, sałatę oraz używać przypraw. Kapha powinna unikać produktów mlecznych oraz spożywać mniej napoi. Przejadanie się, spanie w ciągu dnia, brak regularnych ćwiczeń, spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy oraz smażonych potraw powoduje wzrost Kapha. Osoby typu Kapha powinny uprawiać sporty oraz zażywać jak najwięcej ruchu. Nadmiar Kaphy głównie gromadzi się w żołądku oraz w górnych partiach ciała. 


Copyrigt © 2011  Kwitnąca Wiśnia Centrum Masażu. Wszelkie prawa zastrzeżone.